Jak (ne)instalovat SharePoint

23. 10. 2016 Petr Opletal

Jaký je správný postup přechodu na Office 365? Víte, jaké jsou vaše reálné užitky? Jak budete měřit zvýšení výkonu? Víte, jaké změny administrativních procesů jsou rozumné ve spojení s využíváním nové generace technologií? Víte, jak efektivně sdílet? Jak používat metadata, klasifikovat dokumenty, jak je spravovat? Jste na to připraveni? Umíte nástroje správně používat?

Potřebovali jsme rozbalit jakési starší archivy webů a knihoven ze SharePoint-u. K tomu potřebujete SharePoint. Tak jsme vytvořili virtuální server, podle pokynů na něm nainstalovali a zprovoznili, co bylo žádoucí a zkusili pustit instalaci SharePoint Foundation 2013. Opravdu jsme vzali to, co bylo v návodu (pravda, možná ten návod byl trošku staršího data). Vůbec se nedalo spustit ani přizpůsobení před instalací ... povídalo to cosi o tom, že se mu nepodařilo zprovoznit jakousi roli toho serveru. Kroutili jsme hlavou, ale jelikož jsme byli přesvědčení o vlastní neomylnosti, tak jsme předpokládali, že něco na tom serveru chybí ... tak jsme ho postupně rozšiřovali, až bylo puštěno a nainstalováno úplně všechno, co šlo. Pořád nic. Tak jsme si uvědomili, že chyba bude někde jinde a během 2 minut jsme našli informaci, že je nutno použít instalační sadu včetně SP1. A krásně proběhlo přizpůsobení před instalací. Ovšem při spuštění vlastní instalace se stalo něco velmi obdobného ... a ani nás to nepraštilo po hlavě. Znovu jsme začali hledat chybu ... a strávili jsme s tím drahně času v pozdních nočních hodinách. Nulový efekt. Ráno moudřejší večera. Po formulaci chyby do vyhledávače se druhý odkaz zabýval přesně tou chybou, se kterou jsme se potýkali. Během 5 minut byla chyba vyřešená.

Z toho plyne (opakovaně) ponaučení, že nemá smysl předpokládat, že člověk má dost informací a chyby vždy dělají ti ostatní. Když něco nejde, jak by mělo, je potřeba nejdříve přemýšlet (hledat příčinu) a teprve potom ji odstraňovat. Nikoli naopak.