Digitální podnik OP TAK 2024

28. 12. 2023 Petr Opletal

V roce 2024 je plánováno zahájení příjmu žádostí o podporu na 2. čtvrtletí, ukončení ve třetím. Nejvyšší čas začít se připravovat. Digitální transformace malých a středních firem: "Investice nebo pořízení nových služeb v oblasti informačních a komunikačních technologií, především tedy software a hardware, související s výrazným posunem v digitalizaci společnosti."

Digitální podnik OP TAK 2024

Digitální transformace

Dotace jsou ekonomický zločin. Nesouhlasíme s nimi. Jenže je spousta těch, kteří je umí využívat. Tak získávají nezanedbatelnou výhodu (byť dočasnou, rozhodně ne konkurenční). I když se nám dotace nelíbí, dokud se je nepodaří odstranit, je potřeba velice obezřetně hledat způsob, jak je využít pro dobrou věc. Když ty peníze nevyužijete pro vlastní rozvoj, přijdou nazmar či mohou i uškodit.

Lépe skutečné zvýšení konkurenceschopnosti než tunelování.

Najdeme aktivity, které vám mohou přinést dlouhodobý užitek. Společně vymyslíme, jak tuto příležitost co nejlépe využít. Ozvěte se, když nic jiného, pošleme tipy a upozornění, když se v této oblasti bude dít cokoli zajímavého. Jsem externím hodnotitelem MPO pro OP TAK, řekl bych, že máme naprosto nejlepší informace.

Nestačí podat "úspěšně" žádost. Je potřeba i obhájit výsledky.

Digitalizace neznamená lepší hračky. "Usnadnění práce, kterou bychom bez digitálních technologií vůbec nedělali..." (znáte ten vtip). Tohle pojetí odpovídá nákladovému světu. Kde se zabýváme především tím, kolik nás co stojí. Tradiční způsob myšlení. Měli bychom se od něj oprostit. Měli bychom připravovat radikální změny. Možná soustavné odstraňování přežitků minulosti. Protože největší překážkou budoucích úspěchů jsou ty minulé. Pro firmy je dnes změna schopnosti zpracovávat informace kritickým faktorem přežití a konkurenceschopnosti. Protože když tenhle vlak zmeškáme, možná už žádný další nejede...

Pomůžeme vám využít strategické faktory úspěchu.
Pokud máte zájem o dlouhodobý rozvoj.

Nevyužitá příležitost může být fatální chybou. Pokud nedojde k výrazným změnám, lze žádat o podporu pro nákup nevýrobních technologií (MES, MIS, ERP) umožňující efektivnější řízení a chod firmy. SmartOffice. Pokročilé webové funkce. Mnohé další aktivity.

Digitální podnik

Aktuální výzva a možnosti spolupráce - cílem je zvyšování digitální úrovně malých a středních podniků pro výrazný posun v digitalizaci prostřednictvím podpory automatizace, digitalizace a efektivnějšího propojení firemních procesů (to "propojení" není úplně přesvědčivé, ale víme, o co jde). Viz Harmonogram výzev.

Víme, kde je největší potenciál.

Nemá smysl vypisovat, co a jak. Je potřeba udělat analýzu situace a možností. Připravit projekt a podat žádost. Výrazně se "posunout" (transformovat) - je to možnost podpořit či získat konkurenční výhody 21. století - flexibilitu, rychlost odezvy, spolehlivost, výkon. Právě pro malé a střední firmy, pro které je výzva určena, není reálné, aby se někdo interní snažil takovouto akci zvládnout. Při výběru partnera, který s vyřízením dotace pomůže, je dobré si o tom promluvit s někým, kdo zná poměry.

Co můžeme nabídnout

Výjimečnou orientaci v problematice.

  • Najdeme a pomůžeme formulovat záměr, který přinese nejvyšší užitek (dotace vůbec neznamenají "peníze zadarmo", je potřeba to domyslet).
  • Pomůžeme připravit (nebojte, celé to uděláme sami a podáme to vaším jménem, je to pro vás i pro nás nejvýhodnější) projekt a žádost o dotaci. Můžeme garantovat, že se schválením nebudou žádné potíže.
  • Zvládneme všechny formální náležitosti. Postaráme se o administraci projektu (s naprosto minimálními náklady, jelikož to prostě umíme, máme na to automatizované nástroje a postupy). 
  • Když budete chtít, najdeme vám seriózního dodavatele. Nebo pro vás uděláme sami, co budeme umět, případně zajistíme systémovou integraci či dohled (supervizi).

Navrhneme změnu, která zajistí dlouhodobý růst konkurenceschopnosti, dramaticky zlepší ty procesy, kterým se obvykle věnujeme málo či vůbec (např. akvizice a péče o zákazníky). Získáte podporu pro trvalý růst jejich výkonu.

Proč my

Až se vám bude někdo snažit pomáhat s dotacemi, zeptejte se ho, proč to dělá - co tím chce dosáhnout. Možná odpoví něco o specializaci a efektivnosti. Což je pravda. Všichni ovšem víme, že to děláme pro peníze. Ptejme se, kolik na tom chce vydělat. Možná odpověď jsou jednotky procent z objemu dotace. Možná trošku víc.

My uvažujeme projekt, který vám přinese mnohonásobek objemu dotace (v příspěvku na krytí / hrubém zisku). My získáme odpovídající podíl, do méně efektivního projektu se nepustíme. Dotace je nezajímavá - pro vás znamená totální minimalizaci rizika při zahájení spolupráce. Nám jde o dlouhodobou spolupráci.

Měli bychom si o tom promluvit. Automatizace a digitalizace jsou kritická témata. S dřívějšími technologiemi to byla spíš výzva. Nyní se IT systémy zásadně mění. Dnes jsou individuální řešení (či spíše přizpůsobení) v jistém smyslu a rozsahu imperativ doby. Umožňují totiž efektivní podporu individuálních procesů. Zeptejte se, co si o tom myslíme. Vyžádejte si náměty na osvědčené projekty.