Co znamená projektový a co produktový přístup k řízení... čeho? Proč říkáme "projekt" něčemu, k čemu se nechceme chovat jako k jedinečné nestandardní důležité aktivitě? Jakou potřebujeme organizaci, abychom dosáhli svých záměrů?
Rád bych touto úvahou přispěl k případné diskusi a poskytnul náměty těm, kteří se s těmito otázkami budou muset vypořádat. Nechme stranou "dokonalé" ("teoretické") definice. Smiřme se s tím, že naše východiska budou nedokonalá, ale budou co nejlépe vyjadřovat podstatu (poslouží našemu účelu; nebujdou "vědecky" podložená a formulovaná spoustou mnohoznačných pojmů, ale tak, aby byla co nejsrozumitelnější).
Nechme stranou organizace, které kolem aktivit nazývaných "projekty", vědomě organizují práci tak, aby nikdo nenesl žádnou zodpovědnost, popř. se v případě potřeby našel nějaký obětní beránek mezi těmi, kteří z podstaty věci nemohou nic ovlivnit ani nést jakoukoli zodpovědnost. Takové nemají faktický zájem na dosahování cílů projektových záměrů a většinou sledují své vlastní lokální a občas osobní zájmy. Takové uvítají dobré právníky, kteří jim pomáhají formulovat veškerou dokumentaci tak, aby vůbec nedávala smysl. Není účelné to dále rozepisovat.
Co chceme probrat, je celkem jasné - jaká musí být způsobilost a zodpovědnost člověka, kerý má projekt řídit a jaké jsou další klíčové role v systému projektového řízení.
Máme záměr něco změnit či vytvořit. Musíme k realizaci toho záměru využít práci více subjektů, kterou je nutno koordinovat. Možná jsme už něco podobného někdy dělali, ale i kdyby, nedá se to jednoduše replikovat. Je to prostě něco náročného, z jisté části neznámého (neověřeného). Ona realizace nutně obsahuje:
Něčemu se může říkat jinde a jindy jinak. Mohli vyjmenovávat spoustu dalších náležitostí a vlastností, ale zkusme si vystačit s tím, co máme. Takže jaký je zcela elementární a jednoznačný účel toho, čemu říkáme "projekt"?
Uspořádat zdroje a vytvořit podmínky, aby bylo dosaženo záměru.
Je do docela jednoduché. Mimořádný záměr (nestandardní aktivita) vyžaduje mimořádné úsilí k tomu, aby se mohl uskutečnit. Kdo tohle potřebuje zdůvodnit, asi si musí svoji bitvu vybojovat sám (aneb pokud chcete věřit, že to půjde bez nadstandardního nasazení & dovedností, hodnš štěstí). Prostě pro další úvahy berme jako fakt, že projekt chceme řídit.
Chceme záměr a jeho realizaci vyčlenit z běžného provozu, aby mu ten, kdo nese zodpovědnost za dosažné stanoveného výstupy, mohl věnovat potřebnou pozornost a úsilí. Krom toho se mechanismy řízení rutinního provozu na péči o mimořádné aktivity příliš nehodí.
Musíme věnovat mimořádnou pozornost, protože již předem víme, že ta práce, kterou je nutno udělat, nepůjde tak hladce, jak bychom si přáli, jelikož obsahuje spoustu nejistot. Přestože ji máme naplánovanou, víme, že skutečnost bude jiná. Bude potřeba korigovat postup - odstraňovat překážky & využívat příležitosti.
Lze to zjednodušit:
Možná je tohle rozepsáno příliš podrobně a zbytečně "naléhavě". Ale jsou organizace, ve kterých používají pojem "projekt", přičemž dělají všechno proto, aby nikdo nenesl žádnou zodpovědnost. Pojmenujme roli, která má za úkol projekt řídit, jako "projektový manažer".
O co jde: