Jak řídit projekty

Rozhodně jinak, než rutinní činnosti. Což je potřeba umět.

Proč neříkat koloběžce kosmická loď

Rosenau; Řízení projektů, str. 1

  • Projekt je organizované úsilí k dosažení určitého cíle.
  • Je nástrojem pro řízení mimořádně složitých komplexních jednorázových aktivit, většinou patřících do oblasti strategických zájmů.

James Taylor, A Survival Guide..., str. 4

The concept of project management is relatively new. In the 1950s a conscious effort was made to devise specialized tools for managing the complex weapons systems being built for the Department of Defense. These tools are in widespread use today in all industries, public and private. The tools of project management make it a science. However, there is much more to managing projects then just applying analytical tools to help monitor, track and control them. The bigger problems for project managers are those associated with the human element: conflict resolution, team building, and negotiating. The application of the skills necessary to cope with this element constitutes the art part of project management.

Mohu si říkat astronaut. V tom případě bych měl řídit vesmírnou loď. Ne koloběžku.

Chaos v pojmech

Pojmem "Project management" (schválně s velkým písmenem) se označuje celá disciplína (tzn. obor), která byla do češtiny původně přeložena jako "Projektové řízení" (viz též článek). To nebylo příliš šťastné, protože vzápětí lidé zabývající se touto disciplínou zjistili, že je rozdíl mezi:

  • Management of project (project management) - řízení projektu.
  • Management by project(s) - řízení pomocí projektů.

Rozdílům mezi tímto pojetím a zmatkům z toho plynoucích (nikoli díky češtině, ale celosvětově) se věnuje řada diskusí. V uvedených oblastech je totiž stejný rozdíl jako např. účetní případ a účetnictví (přehnáno) nebo lyžování a Světový pohár atd. Takže bezpochyby je potřeba rozlišovat, co je řízení projektu a co "projektové řízení" (domnívám se, že použitá terminologie není dokonalá, ale nevím o lepší).

Rozumíte své práci. My také.

Baví nás to. Máme radost, když věci fungují. Rádi sdílíme zkušenosti.

Cena: Přiměřená

Chci vědět víc

Umíme odhadnout potenciál spolupráce. Vy také. Dohodneme se.