Digitální podnik OP TAK 2023

08. 07. 2023 Petr Opletal

3. 7. 2023 zahájen příjem žádostí o podporu. Dotace na digitální transformaci malých a středních firem - nákup nevýrobních technologií (MES, MIS, ERP) umožňující efektivnější řízení a chod firmy. SmartOffice. Pokročilé webové funkce. Mnohé další aktivity.

Digitální podnik OP TAK 2023

Digitální transformace

Dotace jsou ekonomický zločin. Nesouhlasíme s nimi. Jenže je spousta těch, kteří je umí využívat. Tak získávají nezanedbatelnou výhodu (byť dočasnou, rozhodně ne konkurenční). I když se nám dotace nelíbí, dokud se je nepodaří odstranit, je potřeba velice obezřetně hledat způsob, jak je využít pro dobrou věc. Když ty peníze nevyužijete pro vlastní rozvoj, přijdou nazmar či mohou i uškodit.

Lépe skutečné zvýšení konkurenceschopnosti než tunelování.

Najdeme aktivity, které vám mohou přinést dlouhodobý užitek. Společně vymyslíme, jak tuto příležitost co nejlépe využít. Ozvěte se, když nic jiného, pošleme tipy a upozornění, když se v této oblasti bude dít cokoli zajímavého. Jsem externím hodnotitelem MPO pro OP TAK, řekl bych, že máme naprosto nejlepší informace.

Nestačí podat "úspěšně" žádost. Je potřeba i obhájit výsledky.

Digitalizace neznamená lepší hračky. "Usnadnění práce, kterou bychom bez digitálních technologií vůbec nedělali..." (znáte ten vtip). Tohle pojetí odpovídá nákladovému světu. Kde se zabýváme především tím, kolik nás co stojí. Tradiční způsob myšlení. Měli bychom se od něj oprostit. Měli bychom připravovat radikální změny. Možná soustavné odstraňování přežitků minulosti. Protože největší překážkou budoucích úspěchů jsou ty minulé. Pro firmy je dnes změna schopnosti zpracovávat informace kritickým faktorem přežití a konkurenceschopnosti. Protože když tenhle vlak zmeškáme, možná už žádný další nejede...

Pomůžeme vám využít strategické faktory úspěchu.
Pokud máte zájem o dlouhodobý rozvoj.

Nevyužitá příležitost může být fatální chybou.

Digitální podnik

Výzva z OPTAK - cílem je zvyšování digitální úrovně malých a středních podniků pro výrazný posun v digitalizaci prostřednictvím podpory automatizace, digitalizace a efektivnějšího propojení firemních procesů (to "propojení" není úplně přesvědčivé, ale víme, o co jde).

Víme, kde je největší potenciál.

Nemá smysl vypisovat, co a jak. Je potřeba udělat analýzu situace a možností. Připravit projekt a podat žádost. Výrazně se "posunout" (transformovat - je to možnost podpořit či získat konkurenční výhody 21. století - flexibilitu, rychlost odezvy, spolehlivost, výkon.

Co můžeme nabídnout

Výjimečnou orientaci v problematice.

  • Najdeme a pomůžeme formulovat záměr, který přinese nejvyšší užitek (protože dotace vůbec neznamenají "peníze zadarmo").
  • Pomůžeme vám připravit (nebojte, celé to uděláme sami a podáme to vaším jménem, je to pro vás i pro nás o hodně výhodnější) projekt a žádost o dotaci. Můžeme garantovat, že se schválením nebudou žádné potíže.
  • Zvládneme všechny formální náležitosti. Postaráme se o administraci projektu (za naprosto minimální cenu, jelikož to prostě umíme, máme na to automatizované nástroje a postupy. 
  • Když budete chtít, najdeme vám seriózního dodavatele. Nebo to pro vás uděláme sami.

Navrhneme změnu, která zajistí růst dlouhodobé konkurenceschopnosti, dramaticky zlepší procesy, kterým se obvykle nikdo nevěnuje (např. akvizice a péče o zákazníky). A získáte podporu pro trvalý růst jejich výkonu.

Proč my

Až se vám bude někdo snažit pomáhat s dotacemi, zeptejte se ho, proč to dělá - co tím chce dosáhnout. Možná odpoví něco o specializaci a efektivnosti. Což je pravda. Všichni ovšem víme, že to děláme pro peníze. Ptejme se, kolik na tom chce vydělat. Možná odpověď jsou jednotky procent z objemu dotace. Možná trošku víc.

My uvažujeme projekt, který vám přinese mnohonásobek objemu dotace (v příspěvku na krytí / hrubém zisku). My získáme odpovídající podíl, do méně efektivního projektu se nepustíme. Dotace je nezajímavá. Jde nám o dlouhodobou spolupráci.

Měli bychom si o tom promluvit. Automatizace a digitalizace je aktuální téma. S dřívějšími technologiemi to byla spíš výzva. Nyní se možnosti změnily a už zastáváme názor, že je to imperativ doby. Zeptejte se, co si o tom myslíme.