Pro nezávislé i projektové úkoly.
Implementace MBO v organizaci je podmíněna nasazením nástroje, který pomůže s nutnou formalizací. Pro smysluplné sjednávání a monitorování úkolů je nutný nástroj, který to podporuje. Teoreticky to lze provádět i v papírové podobě, ale nedává to smysl - jednak se to neosvědčilo a především potřebné efekty lze dosáhnout nejspíš pouze digitální cestou.
Zadání má být formalizované + jeho sjednání formalizovaně interaktivní.
To znamená:
Pro užívání systému je nutné mít definovaný proces = povinnosti uživatelů. Tedy jasnou metodiku a dle možností využivat šablony, z nichž si každá nese soubor specifických doporučení pro daný typ úkolu.
Sjednání má přibližně tyto kroky a náležitosti.
Zadavatel vytváří záměr a předává realizátorovi následující informace.
Interpretuje požadavek a pokusí se navrhnout (specifikovat) žádoucí výstup a postup.
Ověří, jak realizátor pochopil a zda navrhuje přiměřené řešení.
Většina úkolů by měla být tak krátkodobá, že by neměly vyžadovat násobný dohled. Ale iniciálné ověření, že se na plnění začíná pracovat, je silně doporučený.
Je dobré chápat evidenci průběhu plnění tak, že především pomáhá realizátorovi, aby měl (sám pro sebe) doložený stav plnění úkolu a mohl tedy v případě potřeby přeorganizovat své ostatní povinnosti atd.
Velmi zajímavým tématem je, jak stimulovat realizátora, aby se snažil splnit úkol co nejdříve (rozumí se bez ohledu na plánované ukončení nebo limit). Většinou to záleží na organizaci práce/času. Což je oblast, ve které je žádoucí tyto lidi podporovat.
Možná by jako ukazatel (relativně nezávislý a přijatelně efektivní) mohl sloužit poměr mezi skutečně spotřebovaným časem a skutečně spotřebovanou kapacitou. To vypovídá o schopnosti se úkolu věnovat. Samozřejmě je téma, jak stimulovat k tomu, aby spotřeba kapacity byla co nejnižší. To by zase mohl pokrýt vztah mezi hodnotou výstupů a kapacitou (produktivita). To sice už není tak jednoznačné (hodnota se bude obvykle stanovovat poměrně obtížně), ale mělo by to být dostačující - logicky je nutné již na začátku učit hodnotu řešení - ta určuje limity čerpání zdrojů (mohla by plést s přínosem záměru, na což je potřeba dávat pozor).
Úkol končí automaticky tím, že již není potřeba vykonat žádnou práci.
Baví nás to. Máme radost, když věci fungují. Rádi sdílíme zkušenosti.
Umíme odhadnout potenciál spolupráce. Vy také. Dohodneme se.