Jak využít moderní technologie pro získání času.
Je dobré mít kalendář, který je má společné prostředí s elektronickou poštou. Aby bylo možné přicházející úkoly rovnou zpracovat a naplánovat. Zprávy s návrhy termínů přesunout do kalendáře přetažením myší. A/nebo mít možnost to dělat ještě mnohem efektněji - třeba s pomocí inteligentního (dnes možná "AI" - což není úplně dobrý nápad - lépe vlastní inteligencí parametrizovatelného) průvodce přijetím zpráv (viz též Inbox Zero).
Protože ne každý umí poslat pozvánku na účast na události / termínu.
Což se dá krásně "vylepšit" tím, že pokud takovou přijatou zprávu - jako uživatel - vyhodnotíte jako pozvánku k účasti, tak (nejlépe pomocí průvodce) ten termín ve svém kalendáři poloautomatizovaně vytvoříte a dotyčnému (či skupině) pošlete příslušný návrh do jejich kalendářů. Nenásilně tím naznačíte, že jsou lepší a jednodušší cesty, jak si sjednat schůzku.
Pokud používáte MS365, už takový kalendář máte.
Dnes pro hledání termínů schůzek existuje (pro Office 365) standardní funkčnost FindTime, která usnadňuje nalezení společného termínu i pro lidi z různých organizací. Dejte vědět, pokud máte zájem o:
Budete se divit, co všechno jde dělat výrazně efektivněji. Chystáme případové studie, tak můžete být jednou z nich.
Pokud máte nadřízeného (nebo jste takový vedoucí), který vyžaduje, aby mohl jednoduše měnit termíny, které má s ostatními sjednané, tak prostě musí být k dispozici prostředí, které nejenže umožní provést tuto relativně technicky náročnou transakci, ale navíc bude podporovat (umožní kontrolu) korektního používání kalendáře a dodržování interních zásad pro plánování času u všech zapojených spolupracovníků.
To má spoustu různých aspektů.
Příjemnou možností dobrého kalendáře je, když můžete pozvat na schůzku své spolupracovníky prostě tím, že je při plánování dané události prostě vyberete (či najdete jejich společný volný čas). A současně s tím si zarezervujete jednací místnost a sdílené pomůcky. Příjemná je možnost rozšířit jej o nadstavbu, kdy o dovolenou nebo školení požádáte prostě tak, že si je naplánujete.
A je toho mnohem víc, s čím dobrý kalendář může pomoci.
Je sporné, jestli dává smysl mít v kalendáři minulost.
Pokud chápeme kalendář především jako plánovací, je lepší to, co je hotové (ukončené) odstranit (nebo uložit do záznamu aktivit) a co je potřeba přesunout, přeplánovat na vhodný termín. To, co tam případně nepatří (je tam jen provizorně / poznámka, námět. odkaz apod.) nejlépe přenést tam, kam to patří.
Minulost neplánujeme.
Pokud nenajdeme nějaký důvod, proč by minulé aktivity měly v kalendáři zůstat, je lepší se jich zbavit. Především proto, abychom měli klid, že tam nezůstalo nic, co jsme zapomněli udělat. Je naprosto absurdní připomínat, že před x hodinami bylo potřeba udělat to či ono. To se už nestihne. Je nežádoucí používat kalendář jako to-do list. Kalendář je vhodný nástroj pro timeboxing.
Jak s ním pracujeme.
Většina z toho poloautomatizovaně.
Jakou funkčnost či spíše rozšíření struktury kalendářové položky potřebujeme.
Pokud vnímáme nutnost analýzy využití času, využíváme snímek pracovního dne.
To musí fungovat automaticky. Jinak to nikdo nebude používat. A když to nebude fungovat, tak nikdo nebude používat kalendář korektně, tedy je iluzorní očekávat přínosy typu automatické plánování práce či hledání termínu schůzky. Začarovaný kruh.
Baví nás to. Máme radost, když věci fungují. Rádi sdílíme zkušenosti.
Umíme odhadnout potenciál spolupráce. Vy také. Dohodneme se.
Rádi bychom poprosili ty, komu připadnou informace uváděné v metodice užitečné nebo sporné či mají jiné zkušenosti či mohou doplnit chybějící zdroje, aby se ozvali. Rádi budeme spolupracovat na dalším zlepšování nebo propojíme naše stránky s vašimi.