Jak to, co jsme (ne)udělali, ovlivňuje náklady (výnosy).
Možná máte (oprávněné) pochyby, zda pro podnikovou praxi mají náklady ztracených příležitostí význam. Právě proto je dobré si vyjasnit, že existují minimálně dvě různá pojetí.
Pro snadné pochopení toho, o čem je řeč, značně zjednodušeno. Případ firmy poskytující služby (např. účetnictví, vývoj software, internetový marketing apod.):
Předpokládejme situlaci:
V běžné firmě neuvažují ani vteřinu a moc rádi ji přijmou. Preferujeme pohodlí / jistotu.
Měli bychom "počkat" na tu výhodnější.
Samozřejmě to neznamená čekat, ale systematicky je hledat. Má to tyto souvislosti:
U výroby spotřebního zboží se toto neděje na úrovni zakázek či produktů, ale při rozhodování o zdrojích, které jsou určeny pro vývoj nových produktů, částečně také při řízení investic. Pokud to budete chtít aplikovat na vlastní firmu/obor, dejte vědět, rádi si o tom promluvíme. Není to univerzální návod, je potřeba v konkrétních podmínkách hledat možnosti, jak náklady ztracených příležitostí minimalizovat. Někde to půjde lépe a jinde hůře.
Rozdíl mezi výnosem (užitkem) té volby (činnosti), kterou jsme si vybrali (VVP - výnos vybrané příležitosti) a užitkem nejlepší možné volby (VNP - výnos nejlepší příležitosti; zpětně - protože z logiky věci při výběru vybíráme tu nejlepší ze známých v daném okamžiku).
NZP = VNP - VVP
Otázka zní "Proč tomu říkat náklady?". Lidová moudrost praví "Kdyby chyby.". Jaký smysl má zabývat se (v reálném provozu - není pochyb, že pro mikroekonomickou teorii to zásadní význam má) tím, o kolik by byla bývala některá volba výhodnější (přičemž není jisté, že by zůstaly stejné podminky, pokud bychom si ji vybrali).
Jednoduše proto, že zkrátka téměř jistě existují ty výhodnější příležitosti. Potřebujeme vědět, jakou mají úroveň ekonomické efektivnoti a s jakou pravděpodobností je najdeme. Tedy jaké úsilí je rozumné do jejich hledání vkládat.
Zdroje:
Možná to není úplně zřejmé. Skvělý příklad pro snadné pochopení je hodinová sazba. Tedy činnost, při které jsme nuceni "prodávat" kapacitu (čas) bez významné možnosti ovlivnit produktivitu. Například účast právníka na jednáních (včetně soudních), kde doba trvání nezávisí na jeho výkonu. Nebo neukázněný ("ukecaný") klient v poradenské branži. Pro tyto situace platí, že produktivita je mizivá (oproti práci za předem stanovenou cenu, kterou nikdo neblokuje).
Jaká je ekonomická podstata hodnoty času, který klientovi účtujeme?
Užitek, který lze získat jinou činností.
To je nákladová podstata ceny za spotřebovaný čas. Samozřejmě tato výjimka pouze potvrzuje, že hodinová sazba je zmar a zkáza.
Potenciálně korektní využití obecné teorie (volbou se rozumí alternativní využití daných zdrojů).
Hodně zjednodušeně řečeno "Dvakrát měř a jednou řež".
Rozumná interpretace výše uvedeného je, že by se před rozhodováním vždy mělo:
V tomto případě by dávalo smysl uvažovat o nákladech na upřesnění informací jako o nákladech, které zajišťují zvýšení pravděpodobnosti výběru nejlepší příležitosti. Podstatné je, že aby něco takového mohlo fungovat (a je celkem nesporné, že to má smysl), je nutné mít poměrně striktně nastaveny postupy a povinnosti. Spolu s nimi evidenci (tady nám zase může pomoci centrální správa podnětů | požadavků | záměrů & podkladů).
Jenže existuje i jiné pojetí (P. F. Drucker, controlling), které chápe ztracené příležitosti jako důsledek dříve přijatých rozhodnutí, která vytvořila omezení, kvůli kterým nemůžeme využít známé příležitosti, které mají vyšší výkon než ty, které využít dokážeme.
Musíme vysvětlit tuto velmi důležitou koncepci právě proto, že v praxi je naprosto fatálně opomíjena. Přitom podmiňuje korektní hodnocení rizik či návrhu / hodnocení alternativ v rozhodování. Typicky při řízení nákupu, strategickém řízení či obecně hodnocení ekonomické efektivnosti.
Obvyklým (nic neříkajícím) příkladem je investice do akcií (nákladem jsou úroky, které bychom za stejný vklad dostali v bance). To je ovšem téměř dokonale odrazující "nevysvětlení", o co se skutečně (v reálném životě) jedná.
Od tohoto vyjádření užitku vynaložených zdrojů v čase je jen malinký krůček ke "skutečnému" (tzn. provozně využitelnému) vyjádření nákladů ztracených příležitostí.
Při zhodnocení volných financí se rozhodujeme mezi běžným účtem, termínovaným vkladem a podílovým fondem.
V podnikové praxi se obvykle nebude jednat o rozhodování v jednotlivých případech. Jde především o analýzu investičních záměrů, popř. strategické iniciativy a normativy (viz příklad s vytížením kapacit).
Kritický význam má tato úvaha při oceňování jednoho dne trvání projektu. Ještě mnohem vyšší význam má v úvaze o tom, jaké je optimální využití výrobních (produkčních) kapacit vzhledem k počtu pravděpodobných nových příležitostí, chování konkurence, cenovým hladinám nabídek, získávání zákazníků atd.
Nejedná se o jakousi "teorii". Potřebujeme velmi efektivně (což mimo jiné znamená formalizovaně) zvládnout posuzování užitku alternativ, vyjádření jejich pravděpodobného výsledku a rizik. A přesně zde se uplatní postupy pro hledání skutečné hodnoty různých variant:
Máte také možnost přispět! Navrhněte a zdůvodněte dosud neuvedený argument pro nebo proti nákladům ztracených příležitostí!
Baví nás to. Máme radost, když věci fungují. Rádi sdílíme zkušenosti.
Umíme odhadnout potenciál spolupráce. Vy také. Dohodneme se.
Rádi bychom poprosili ty, komu připadnou informace uváděné v metodice užitečné nebo sporné či mají jiné zkušenosti či mohou doplnit chybějící zdroje, aby se ozvali. Rádi budeme spolupracovat na dalším zlepšování nebo propojíme naše stránky s vašimi.