Rádi bychom pomohli personalistům, aby svoji práci mohli dělat efektivněji. Odstranit obvyklá slabá místa. Víme, že klíčem je racionální dělba práce - srozumitelné nastavení jednoznačných povinností. Procesy (nebojte se jich!). Přidejte se! Začínáme.
Obvyklé vnímání procesů je sporné a nemá smysl zde o něm polemizovat.
Procesní přístup nejsou bláboly či nesrozumitelná složitá schémata. Musí být založen (proto to možná občas... většinou... úplně nedopadne) na poctivé a systematické práci nejen řídících pracovníků (vlastník procesní oblasti, vedoucí procesního týmu). Na hledání lepších, efektivnějších, pohodlnějších, rychlejších, spolehlivějších, robustnějších... postupů (CPI).
Proces funguje.
Když nefunguje, není to proces, ale fikce. Podvod. Nesmysl. K ničemu.
Korektní pojetí procesů vyžaduje, aby postupy a nároky (na dovednosti) odpovídaly lidem, které máme k dispozici. Musí se neustále vzájemně přizpůsobovat. Ignorovaní tohoto principu způsobuje potíže, které vedou ke zkompromitování procesního přístupu.
Když je něco "povinnost", mělo by to být "nekompromisně vymáháno". U správně definovaných procesů to není potřeba, protože dokážeme vysvětlit & ukázat, že je prostě výhodnější to dělat stanoveným způsobem, než improvizovat (pokud to nedokážeme nebo to pracovníci v dané roli odmítají akceptovat, je nutno tuto situaci řešit = upravit postup tak, aby to ti lidé tak dělali nebo vyměnit lidi). Následně je to naučit tak dělat a pomoci to elegantně zvládout. Více o procesech v popisu procesního přístupu. Zásadně důležitá poznámka o vztahu procesů a tvořivé práce z Agenda 21.
Rádi bychom vytvořili produkt, který se (cílově) skládá ze tří částí.
Netýká se to pouze personalistiky. Takové řešení (tedy uplatnění/posílení procesního přístupu a případná digitalizace a automatizace) se může týkat i jiných obdobných agend. Spíše "...mělo by se týkat." Rozsah toho, co je potřeba ve firmě sdílet, je po důkladné analýze překvapující. Jde o všechny aktivity typu marketing / product management, systém projektového řízení, byznys architektura (správa IT infrastruktury)... prakticky vše, co se dnes obvykle (ne)řeší formou ad-hoc porad.
Hledáme partnery - aktuálně personalisty - kteří mají dost odvahy a sil se podílet na úmorném zjišťování, co a jak je potřeba vysvětlit (sami sobě, ostatním potenciálním účastníkům), jaké jsou kořenové příčiny potíží, co jsou kritické výzvy atd.
Virtuální tým pro návrh struktury & atributů činností.
Možná je to naivní nebo šílené. Věříme však, že to má šanci. V této fázi nemůžeme nabídnout nic, než práci a možnost se podílet na vzniku něčeho snad užitečného a jako benefit přednostní přístup k tomu, co tým vytvoří. Pokud tento záměr dospěje k prakticky využitelným výstupů, samozřejmě je budete - včetně naší metodické, popř. technologické podpory - mít k dispozici bezplatně.
Podle většiny zdrojů (aktuálně se jedná pouze o nábor... další činnosti budeme přidávat až v průběhu experimentu):
Obecný procesní model (metamodel) musí umožnit HR fungovat (zefektivnit práci) i v případě, kdy nebudou pracovní postupy nastaveny zcela optimálně. Bez ohledu na nasazené či chybějící technologie. Jednoznačně zdokladuje, co je nedomyšlené a způsobuje komplikace (pro diskusi s vrcholovým vedením a ostatními účastníky). Přesně definuje role.
Primárně by ovšem měl pomoci sjednání správné pozice HR.
Důležité:
Velká výhoda takového prostředí / nástroje je to, že pomůže systematicky a účelně upřesňovat pozici HR a povinnosti ostatních a především "zachycuje" a rozvíjí metodiku náboru.
Jak psáno výše... nejdříve analýza. Co bude potřeba:
Potřebujeme se shodnout na tom, co - v jaké situaci a v jaké podobě - dává v rámci náboru smysl. Víceméně na základě diskusí v realitě a na LinkedIn. Zatím jen "příklady" / nástřel. Jsou to otázky - ve smyslu "kdy je rozumné/potřeba..."?
Fakticky potřebujeme identifikovat "všechny" procesy a jejich elementární činnosti do posledního detailu. Což chceme mít podložené rozumnou úvahou / diskusí. Napište! Každý námět je užitečný.
Pro každé téma / námět vytvoříme v pracovním prostoru "záznam" a tam budeme shromažďovat zdroje, názory, podklady, hledat vazby na jiné náměty... ale především formulovat závěry - co vyplývá z toho, co jsme dosud probrali. Ke kterým požadavkům či procesům to vede.
Čím bychom se měli/mohli zabývat a proč.
Uvažované přínosy se překrývají s "Tématy". Doladíme...
Shromáždíme (důkladně popíšeme a doprovodíme vysvětlivkami) činnosti, které budou většinou obdobné.
Viz též
Pokud máte zájem o účast, ozvěte se. Prozatím se to týká Brna a okolí.
Baví nás to. Máme radost, když věci fungují. Rádi sdílíme zkušenosti.
Umíme odhadnout potenciál spolupráce. Vy také. Dohodneme se.
Rádi bychom poprosili ty, komu připadnou informace uváděné v metodice užitečné nebo sporné či mají jiné zkušenosti či mohou doplnit chybějící zdroje, aby se ozvali. Rádi budeme spolupracovat na dalším zlepšování nebo propojíme naše stránky s vašimi.