Základy řízení času

Řízení kapacit, hodnota příležitostí a produktivita.

Přehled

Nejcennější zdroj, který máme (ať už osobně nebo v rámci jakékoli organizace), je čas. Nejenže s jeho využitím musíme dělat úplně všechno (je nezastupitelný), ale hlavně je naprosto neflexibilní - nedá se vypůjčit ani uložit na horší časy. A k tomu je ještě omezený (což je lepší nerozvádět). Proto je úroveň jeho využití rozhodujícím faktorem pro dosahování uspokojivých výsledků v tom, k čemu jej využíváme (zjednodušeně řečeno "... kvality života"). Neplatí to zdaleka jenom pro manažery, ale pro každého člověka. Čím více samostatnosti má při organizaci svých činností, tím vyšší význam pro něj organizace času má.

Co znamená "řídit čas"

Nejdříve je nutno udělat si jasno v tom, co lze a co nelze řídit. To souvisí s poznáním toho, na co člověk svůj čas využívá (snímek dne). Vyjasnit si, jakým způsobem bude člověk se svými záměry a povinnostmi pracovat.

  • Pochopit, že skutečnost bude (téměř) vždy vypadat jinak než plán.
  • Naučit se správně odhadnout časovou náročnost.
  • Trvale zdokonalovat využívání rezerv.

Z toho všeho plyne, že pokud se jednou rozhodnu svůj (neřkuli cizí) čas řídit, budu jej muset plánovat a s tímto plánem pracovat. Je dobré to umět.

Základy řízení času

Je zajímavé, že na dané téma existuje spousta knih, článků a zajímavých nástrojů. Neznám osobně nikoho, kdo by byl schopen realizovat v byť jen trošku rozumné podobě alespoň základní principy těch (všech/kteréhokoli) moudrých doporučení. Je jasné, že autoři tvrdí, že to zvládají. Jenže v reálném životě nejde o to, zapisovat si do termínového kalendáře, kdy mám jakou schůzku, zubaře či dovolenou. Řízení času je především řízení priorit a rozhodování o tom, čemu je a čemu není rozumné čas věnovat.

  • Firmy vynakládají spousty peněz na to, aby se jejich pracovníci vyškolili v příslušných dovednostech.
  • Následně se vůbec nikdo nezabývá tím, jestli a jak jsou schopni získané (či alespoň předložené) znalosti uplatnit.
  • Jaké možnosti skutečného "řízení času" mají jednotlivci v rámci organizace? Jak by se to dalo vyhodnocovat (pokud to neumíme vyhodnotit, má vůbec smysl se tím zabývat)?

Rozumíte své práci. My také.

Baví nás to. Máme radost, když věci fungují. Rádi sdílíme zkušenosti.

Cena: Přiměřená

Chci vědět víc

Umíme odhadnout potenciál spolupráce. Vy také. Dohodneme se.
Rádi bychom poprosili ty, komu připadnou informace uváděné v metodice užitečné nebo sporné či mají jiné zkušenosti či mohou doplnit chybějící zdroje, aby se ozvali. Rádi budeme spolupracovat na dalším zlepšování nebo propojíme naše stránky s vašimi.